Check our COVID-19 updates page for the most up-to-date information. Updated 5.23.22 Learn More

Booster Athletic Hall of Fame Members



1984  
Howard Canonica 1936    
Vern Champagne 1930   
Otto Fink 1948    
John Kennedy 1954    
Larry Laughlin 1959   
Ron Medved 1962    
Vern Morris 1943    
Tom Payne 1946    
Frank Ruffo, Sr. 1930   
Joe Salatino 1931   
Louis Spadafore 1931   
Mike Tucci, Sr. (Sneeringer Award)     
Bishop Francis Doyle Gleeson (Administrator Award) 
Andy Slatt (Coach's Award)         

1985 
Al Greco 1947   
Leland Prentice 1957   
Mike Renner 1971   
Jim Robinson 1939   
Vern Martineau 1944   
Craig Hilden 1967   
Bill Payne 1949   
 Jay Merrick, Sr. (Sneeringer Award)     
Fr. Leo Eckstein (Coach/Administrator Award)      
John Heinrick (Coach's Award)         

1988 
Ernie Ruffo 1930    
Steve Anstett 1960   
Joe Lynn 1964    
Joe Retallick 1948   
Cecilia Ley Hankinson A-1962   
Jack Petrinovich 1972   
Jeff Buhr (Sneeringer Award)     
Fr. Phil Clark, S.J. (Coach/Administrator Award)         

1991 
Richard Jensen  1949    
Kathy Knowlton Mulloy 1981   
Robert O'Connell 1940   
Larry Rask 1943   
Tim Thompson 1969   
Bill Wynne 1956    
Dr. Hugh Larkin, Sr. (Sneeringer Award)      
Ed Fallon (Coach/Administrator Award)         

1994 
Robert Weaver 1940    
Larry Kelly  1953   
John Miller 1967   
Steve Jones 1972  
Ailene Grant Baxter 1977   
Michelle Goins 1979   
Bryce McPhee 1980   
William Garrison, Jr. (Sneeringer Award)     
Bill Wetzler (Coach/Administrator Award)         

2001 
Cliff Schiesz 1943    
Jim George 1951   
Don Moore, Jr.   1960   
Bob Turner 1979   
Jeff Knowlton 1980   
Mike Enneking 1980   
Christine Katterhagen 1982   
Chelle Flamoe 1985   
Patrick Galbraith 1985   
Carla Reyes Redhair 1986   
Nick P. Nickolas (Sneeringer Award)     
Ron Urquhart (Coach/Administrator Award)     
Football Team Fall 1947    
Basketball Team 1949   
Football Team Fall 1971      

2005
Paul Griewe 1941   
George Karpach 1949   
Don Hermsen 1949   
Jim Healy 1969   
Greg Erwin 1978   
Todd Erwin 1980   
Michele Wetzler 1982   
Mary Rink Campbell 1988   
Sonja Olejar 1992   
Boys Tennis Team 1968-1969   
Boys Basketball Team 1980  
 Softball Team 1986   
Steve Haase (Coach/Administrator Award) 1968-1995   
James Schlatter (Sneeringer Award) 1951

2011
Allan Prentice B’60
John Rehberger B’70
Pat Medved B’73
Tina Campbell B’81
Nanci Estabrook Ubben B’82
Jim McPhee B’85
Wendy Walters Nesser B’86
Sarna Renfro Becker B’94
Coach Jerry Sullivan
Baseball Teams (1959 & 1960)
Boys Basketball Teams (1966-67, 1967-68)
Girls Cross Country Teams (1977, 1978, 1979)
Mike and Mary Jo Tucci (Sneeringer Award)

2015
Pat O’loughlin B’74 
Jerry Medved B’84 
Tanya Russ Reber B’88
Joline Staeheli Andrzejewski B’91
Mary Boerner Walsh B’96
Jon Lester B’03
1962 Boys Basketball   
1982 and 1983 Football   
1987 Girls Soccer                                          
Steve Anstett B’60 Boys Basketball (Coach/Administrator Award)   
John Balmer Football (Coach/Administrator Award)        
The Names Family (Sneeringer Award)

Beyond Bellarmine:
Recognize athletes for their accomplishments beyond their Bellarmine careers
Jon Lester B’02
Ron Medved B’62
Pat Galbraith B’85